Vzťah ZPOZ k miestnej kultúre

Dámy a páni, vážení hostia, kolegovia ZPOZári.

Diskutovať na takomto fóre o vzťahu a súvislostiach medzi prácou zborov a miestnou kultúrou vôbec nie je strata času. Za uplynulých 45 rokov to bol na poli kultúry kus práce čo do objemu a výrazne nezabudnuteľný čo do krásy, významu či obsahu. Možno i tu sedia takí - a ked' aj nie priamo medzi nami, ale určite sú ich stovky, čo spievali či recitovali ako žiaci MŠ či ZŠ a možno tak robia doteraz. Nezastupitelná - nie však celkom doceňovanà »je úloha ZPOZ v oblasti uchovávania ľudových tradícií, zvykov, krojov, ale najmä tých správnych ludi, ktori s týmito fenoménmi - nadšenie, motivácia, nezištnost“, výchova svojich nasledovníkov pracovali, skrátka ľudí, ktorým nebolo treba rozkazovať a ktori na úkor svojho času a častokrát naozaj za dobré slovo vyorali túto hlbokú brázdu v kultúre a kultúmosti nášho národa.
Rok 1989 znamenal v činnosti ZPOZ značnú a citelnú zmenu - unáhlene hlásaná nepotrebnost' mnohých odrádzala, pre mnohé kolektívy ZPOZ znamenala útlm, ktorý trvá doteraz, pre mnohé zánik - a znovuvzkriesenie akosi nejde naštartovať. Je to tak najmä v menších obciach, kde Starostovia nedokážu doceniť význam tejto práce aj napriek tomu, že je to evidentne aj ich prezentácia - obce aj ich osobná. Prezentácia jednotlivcov či kolektlvov v oblasti kultúry dúcha vietor do plachiet miestnej kultúre. Aj v tomto sa po roku 1989 veľa zmenilo - väčšina zainteresovaných má menej času, pokial' ho má, tak ten čas je vzácnejší, to znamená, že niekedy je drahší... Veľa súborov i jednotlivcov z takých či onakých dôvodov svoju činnosť zanechalo. Áno, aj v tejto oblasti bola potrebná selekcia, to, čo bolo len trochu zdravé, sa udržalo, upevnilo, niekedy vzniklo niečo úplne nové. Aj aj tu sa ale niektoré záležitosti prísne skomercionalizovali - neberte ma, prosim, že závidím. alebo som proti ñnančnému oceneniu aktérov podujati ZPOZ. Chcem len poukázať na celkové stúpanie nákladov aj v našej činnosti a je to nárast nemalý. Preto by sa v širších súvislostiach tento fakt mal viacej dostať do povedomia štátnych orgánov, ale tiež napr. ZMOS, rôznych nadácií, projektov a pod. Ťarchu činnosti ZPOZ nesú obecné rozpočty, nechcem tým povedať, že táto činnost' stojí a padá s výškou prostriedkov v položke ZPOZ - to by sme velmi rýchle zabudli na podstatu našej práce. Rozhodne túto prácu ale ovplyvňuje. O to viac dávam do pozornosti slová našej predsedníčky Mgr. A. Ťurekovej o potrebe väčšej pozornosti zo strany štátnych orgánov. Dámy a páni, dovolim si ešte spomenúť súčinnosť a spoluprácu všetkých tých, ktori by mali alebo mohli význam i úroveň kvality činností ZPOZ dvihať. Sú obce, kde nie sú problémy -je to dané klimou v obci: starostom, riaditeľom školy, pánom
larárom a ďalšími osobnosťami a inštitúciami. Chcel by som vás vyzvať na spoluprácu a ZPOZy musia byť tie, ktoré oslovia, ktoré môžu, a viem, že dokážu stmelít' niekedy rozdrobené či polarizujúce sily v našom každodennom' živote.
Najviac mám na mysli vzťahy a spoluprácu s cirkvami - nesúťažme prosím, ale vspolupracujme. Vážení kolegovia, želám Vám dobré zdravie, pohodu a radost' zo ZPOZárskej prace. Vykonávajte ju s láskou a citom, srdcom a rozumom, tak, aby sa vám s láskou a citom dostala odozva od tých, pre ktorých ju konáme. Aby sme neboli vo vedomí niektorých ľudí iba tí. ktori sobášia tých, ktori sa boja či hanbia ísť na faru, že vítame iba deti narodené z nešťastne] či chviľkovej lásky, aby sme sa nelúčili na poslednej ceste iba s neznabohmi, bezdomovcami, samovrahmi. Áno, našu prácu robime aj pre nich, aj to sú ľudia, aj to sú naši občania. Ale v žiadnom pripade našu prácu nerobíme iba pre nich a kvôli nim.
Želám vám všetko najlepšie.
Ján Mikláš,
ZPOZ Stará Turá