Činnosť ZPOZ v súčasnosti

Vážení prítomní.
Na začiatku Vám chcem v mene Ministerstva kultúry Slovenskej republiky poďakovať za to, že pričinením Vás a Vašich blízkych spolupracovníkov nezaniklo jedno občianske hnutie, ktoré má svoje bohaté a rôznorodé zázemie. už štyridsať-päťročnú tradíciu, aktivizuje pomerne široký okruh tvorivých ľudí a prichádza k spoluobčanom raz vo chvíľach radosti, povznesenej nálady, odovzdáva podakovanie za činy a každodennú prácu, inokedy vyjadruje súcit, spoluúčasť v neľahkých chvíľach.

Vaša činnosť v rámci hnutia Človek-človeku je dnes výsostne občianskou záležitosťou. To je hlavný dôvod, prečo sa nám nepodarilo presadiť myšlienku prispieť na tvorivé aktivity paušálnou finančnou sumou zo štátneho rozpočtu. Ako viacerí viete, hľadali sme na ministerstve cestu pomoci prostredníctvom Národného osvetového centra. Dobrý úmysel by sme však nemali zatracovať a verím, že z tohto stretnutia vyjde z Vašej strany konštruktívny iniciatívny návrh smerom k centrálnej osvetovej inštitúcií, ktorý by sa mohol uskutočniť. A to aj napriek tomu, že od roku 1997, ked' prešli mnohé kompetencie spod riadenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky pod krajské úrady, sa výrazne znížili dotácie i na činnosť ústredných kultúrnych inštitúcii.
Budem rád, ak aj napriek terajšiemu stavu nezanevriete na všetky formy vzájomnej spolupráce. Tá sa v praktickej a metodickej rovine odvíja predovšetkým na miestnej a regionálnej úrovni. Ak sa však potvrdí - a vo viacerých smeroch sa tak deje - aktuálny zmysel a neodkladná nevyhnutnosť konat' v rámci hnutia Človek - človeku trvalo a s vysokým odborným zabezpečením aj na celoslovenskej úrovni, potom treba predložiť nielen sumarizáciu Vašich činnosti, ale najmä analýzu toho, v čom Vás iní nemôžu, alebo ani nechcú zastúpit', a v čom je váš celospoločenský vklad. Vaša činnosť je dobrovoľná a vo svete narastajúceho konfrontačného napätia na všetkých možných rovinách osobného, spoločenského i verejného života nesie v sebe isté znaky charity. Charity duchovnej, ktorá je v narastajúcom záujme o materiálne stránky obzvlášť dôležitá.
Slovo charita som použil zámerne i preto, že s ohľadom na pôsobenie zborov pre občianske záležitosti, na ktoré ste nadviazali v nových spoločenských podmienkach, sa Vám nedostáva iba pod'akovania. Vediem na ministerstve sekciu miestnej a osobitej kultúry a chcem pri tejto príležitosti zdôrazniť, že terajší minister kultúry ju s plným vedomím staval ako jeden celok, v ktorom budú mať vedľa seba svoje vlastne' miesto celá miestna kultúra, národná i menšinová, neprofesíonálna umelecká tvorivosť, ako aj oblasť cirkvi a  náboženských spoločenstiev. Bol by som preto proti podstatnej časti koncepcie ministerstva kultúry, ak by som nebodaj chcel na Vašom stretnutí zvýrazňovat' občiansky aspekt Vašich aktivít pred pôsobením cirkví. Tak ako by som si na fóre kresťanských iniciatív nedovolil spochybňovať zmysel vašich aktivít. Znakom demokratizácie spoločnosti je aj to, že si vážime užitočnú prácu každého. Netreba Vám preto osobitne pripomínať, že máme spoločne na zreteli celé obdobie slovenskej národnej histórie, v ktorom aktívne pôsobili naši vzdelanci, osvetári. Medzi aktivistov patrili neraz cirkevní duchovní, oni začali šíriť medzi ľudom také vzdelávanie, ktoré ho dvihalo nielen na duši, ale pomáhalo mu v mnohých základných odvetviach poľného či lesného hospodárstva. Netreba pri kladmi dokladať zvlášť ani to, že dlhé obdobie k nezamenitefrtým výrazom citenia a osobného poznania našich ľudí patrili ľudová pieseň. ľudová slovesnosť, scénické stvárnenie zvykov ročných obdobi, detských hier a tak podobne. Ľudia sa im venovali na konci práce, na záver ročných cyklov, počas sviatočného oddychu, teda vo chvíľach slávnostnejšich, než bývali dlhé dni všedných robôt. Hnutie Človek-človeku má teda na čo nadviazať a môže pokračovat' v tradícii ľudskej súdržnosti, spolóovania vo chvíľach nevšedných, pre zúčastnených možno naplno sviatočných. K takýmto nevšedným chviľam, akých sa rád zúčastñujem, patrili i niektoré podujatia Vášho hnutia. Boli pre mňa vždy prínosom do tej miery, do akej sa mi podarilo zbavit' nánosov vlastných všedností. Hoci je toto banskobystrické stretnutie vo svojej sviatočnosti aj pracovné, verím, že ponesie so sebou atmosféru toho, prečo sa týmto aktivitám venujete. Želám úspech Vášmu rokovaniu a zaželajme si spoločne, aby sa naše kontakty uberali cestou vzájomného porozumenia.
Dušan Mikolaj,
generálny riaditeľ sekcie miestnej a osobitej kultúry,
Ministerstvo kultúry SR

Dátum vloženia: 15. 10. 2012 20:02