Pochod po zrušenej železničnej trati Tomášovce – Veľká Ves

Foto_1.jpg

Občianske združenie Naše Tomášovce, obce Tomášovce, Veľká Ves, Vidiná a Mikroregión Novohradské podzámčie usporiadali už 12. ročník pochodu po zrušenej železničnej trati Tomášovce – Veľká Ves (tzv. Tomášovská spojka)

Dňa 06. mája 2023 Občianske združenie Naše Tomášovce, obce Tomášovce, Veľká Ves,  Vidiná a Mikroregión Novohradské podzámčie usporiadali už 12. ročník pochodu po zrušenej železničnej trati Tomášovce – Veľká Ves (tzv. Tomášovská spojka). V túto slnečnú sobotu sa účastníci podujatia stretli na železničnej stanici v Tomášovciach a pokračovali vlakom do Lučenca. V Lučenci prestúpili na vláčik do Veľkej Vsi, kde ich čakali zástupcovia obce Veľká Ves v miestach bývalej železničnej zastávky, kde bola pripravená obrazová prezentácia histórie vzniku bývalej železničnej spojky, ktorú pripravil Ján Lajtoš. Zároveň tu bolo podujatie aj oficiálne zahájené.  Prihovorili sa  Ing. Ján Juriga, odborný garant podujatia, Ing. Ján Mičuda, starosta obce Tomášovce a Jozef Líška, starosta obce Veľká Ves.  Porozprávali o historickom pozadí potreby vzniku  a využitia tohto vlakového spojenia a aj dôvod jeho zrušenia. Počas pochodu boli účastníci upozornení na zaujímavé pamätníky tejto trati ako hektometrovníky, mosty, železničné priepusty ako aj na pozostatky bunkra z II. svetovej vojny. Všetci účastníci prišli do cieľa, ktorým bol športový areál v Tomášovciach. Tu na nich, unavených a hladných, čakalo občerstvenie. Všetkým, ktorí túto cestu ešte neabsolvovali, srdečne odporúčam si to vyskúšať.  Trasa je nenáročná, zvládnu ju aj malé deti, je verejne dostupná a hlavne spoznáte na vlastných nohách kúsok skutočnej histórie nášho regiónu.

Renáta Macková, predsedkyňa OZNT

Fotogaléria: